ELEM.ir      ElmeEjtemaeiMoslemi.ir
 
 

يادداشت‌هاي hamedshariat

دین در جامعه مصرفی

چکیده:

جامعه مصرفی مفهومی است که پس از 1950 و در پی رواج مکتب پست مدرن جای خود را در واژگان مفهومی جامعه شناسان و اقتصاد دان ها باز نمود. اما پیش از آن زمینه هایی برای شکل گیری این تفکر پدید آمده بود، زمینه هایی که زیمل از آنها با عنوان «پول در فرهنگ مدرن» سخن به میان آورد.

نويسنده: 
سید حامد شریعتمداری

اربعین؛ جهانی دیگر

اولین همایش ملی «ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی اربعین» صبح چهارشنبه ۲۰ آبان در سالن سوره حوزه هنری با حضور مسئولان و اندیشمندان برگزار شد.
در دومین پنل تخصصی این همایش که بعدازظهر برگزار شد، دکتر حسین کچویان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با موضوع «اربعین؛ جهانی دیگر» سخنرانی کرد.
حسین کچویان در اولین همایش ملی «ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی اربعین» در سالن سوره حوزه هنری گفت: حادثه پیاده‌روی اربعین یک اتفاق غریبی است که ذهن، تشنه فهم آن است.

نويسنده: 
دکتر حسین کچوئیان

جایگاه دین در جامعه مصرفی

جایگاه دین در جامعه مصرفی با تاکید بر دیدگاه زیمل و بوردیو

نويسنده: 
سید حامد شریعتمداری

مقایسه آراء و نظریات اجتماعی ابن خلدون، فارابی و غزالی

” در نزد ابن خلدون با نوعی تطورگرایی اجتماعی و شاید نوعی اندام گرایی که قرن ها بعد در فلسفه هربرت اسپنسر تبلور می یابند نیز رو به رو هستیم. چنان که به یک عمر طبیعی برای تمدن ها باور دارد و معتقد است که آنها هم همچون انسان‏ها دوران جوانی، کهنسالی و پیری و مرگ دارند. مرگ جوامع به باور ابن خلدون در همراهی با ضعف تدریجی و از میان رفتن کامل عصبیّت در آنها اتفاق می افتد.


بازخوانی ابعاد اجتماعی نهضت امام خمینی در آراء فلسفی متفکران مسلمان

ابعاد اجتماعی امام

با گذشت سی و پنج سال از پیروزی نهضت امام خمینی(ره) در بهمن ۱۳۵۷ و بیست و پنج سال از رحلت امام در خرداد ۱۳۶۸، مبانی نظری آن نهضت در لوای انقلاب اسلامی و ماحصل عملی آن در قالب جمهوری اسلامی، به عنوان یک رخداد تاریخی و یک قدرت سیاسی بر مبنای تئوری و پایگاه دینی، هم از جانب وابستگان به قدرت مستقر موجود و هم وابستگان به آن تئوری و پایگاه دینی، بارها و بارها در اشکال و انحاء مختلف تئوریزه و گاه توجیه شده است.

نويسنده: 
مرتضی مهدوی راد

بررسی محتوایی و انحرافات اجتماعیِ بازیهای مطرح دیجیتال سبک اکشن

((درس:انحرافات اجتماعی)) ((استاد گرانقدر: جناب حجه الاسلام والمسلمین عباسپور))
((گردآورندگان: محمد فاضل آقاجانی و سید حامد شریعتمداری))
بیان مساله تحقیق:

نويسنده: 
سید حامد شریعتمداری و محمد فاضل آقاجانی

جامعه شناسی دین

فصل اول:
جامعه شناسی دین چیست؟

ادیان و مذاهب مختلف با وجود شباهت هایی که با هم دارند، در عین حال تفاوت های چشمگیری نیز دارند.
جامعه شناسی دین دو مصمون یا مسئله اصلی وکانونی دارد، یکی اینکه چرا باورداشت ها و عملکرد های مذهبی نقش تعیین کننده ای در فرهنگ و جامعه دارند، و دیگر اینکه چرا این باورداشت ها و عملکردها صورت های گوناگونی به خود گرفته اند. جامعه شناسی دین به مسئله نقش و اهمیت دین به معنای عام در جامعه بشری و نیز به اهمیت باورداشت ها و عملکرد گروه ها و جوامع خاص می پردازد.

نويسنده: 
ملکم همیلتون