ELEM.ir      ElmeEjtemaeiMoslemi.ir
 
سال حمایت از کالای ایرانی
 

پدیده خود گالیله انگاری

 

پدیده خود گالیله انگاری

گالیله دانشمندی بود که بنا بر نقل مشهور کشفیاتی داشت که با علوم روز و ادعاهای ارباب کلیسا تناقض داشت. وی به همین دلیل محاکمه وادار به توبه و پرهیز از مطرح کردن کشفیات علمی خود شد. یکی از ادعاهای مشهور او این بود که زمین به دور خورشید می‌چرخد و حال این در آن دوره عقاید کلیسا به گردش خورشید به دور زمین باور داشت. گالیله نیز وادار شد به این عقیده اذعان کند هر چند با عصای خود روی زمین نوشت: زمین تو به دور خورشید می‌چرخی هر چند گالیله بگوید خورشید به دور تو می‌چرخد!

در طول تاریخ کم نبوده‌اند گالیله‌هایی که وادار به سکوت و طرد شدند اما در عصر کنونی ما با پدیده خودگالیله انگاری مواجهیم. این پدیده در جوامع در حال گذار ظرفیت بروز و ظهور می‌یابد. در شرایطی که مشکلات علمی و اجتماعی گسترش یافته و پاسخ درخوری نیز نیافته است. در حالی که اندیشمندان فراوانی به تلاش‌های علمی و عملی فراوانی مشغولند، افرادی نادان، احساس مسئولیت می‌کنند و عجولانه و بدون تامل دست به کار می‌شوند. و از آنجایی که پیشنهادهای عملی و راه حل‌های علمی ایشان با موافقت جامعه علمی مواجه نمی‌شود و به حق با طرد و حتی برخورد تند مواجه می‌شود، احساس خود گالیله انگاری به ایشان دست می‌دهد و با این خیال واهی خود را تسلی می‌دهند که من هم مانند گالیله‌های فراوانی در طول تاریخ هستم که حرف حقی می‌زنم اما هیچ کس قادر به فهم حرف من نیست. من از همه بیشتر می‌فهمم و دیگران روزی به پیروی از من و پذیرش نظریه من مجبور خواهند شد.

این پدیده در رسانه، دانشگاه، دولت، حوزه علمیه، نیروهای نظامی، حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و ... مصادیق فراوانی دارد و تا پایان دوره گذار استمرار خواهد داشت.